דף הבית ניקיתי » מטבח ופינת אוכל » בלי טיפת חמץ: איך לנקות את הבית לפסח – לפי חדרים

בלי טיפת חמץ: איך לנקות את הבית לפסח – לפי חדרים

עוד לא התחלתם לנקות לפסח? המדריך השלם לניקיון יסודי של הבית לקראת חג הפסח ולוח זמנים לניקיון לפי החדרים - חדר שינה, רחצה, מטבח וסלון
איך לנקות את הבית לפסח - המדריך השלם
שתפו חברים

ניקיונות פסח הן מזמן לא רק עניין של להיפטר מחמץ, אלא הזדמנות לחדש ולרענן את חלל המגורים שלכם, לתרום חפצים מיותרים שאגרתם ולחטא את הבית ביסודיות.

בפוסט הבא נדריך אתכם איך לנקות את הבית לפסח צעד אחר צעד. נבדוק לאילו חומרי ניקיון וכלים נזדקק לניקיון יסודי ויעיל, איך לנקות כל חדר וחדר בלי לפספס אף פינה, איך להכשיר את המטבח ואיך לשמור על הבית נקי מחמץ לאורך החג. בכך תוכלו לייעל את הניקיון לחג הפסח ולוודא שאף טיפת חמץ לא מסתתרת בפינת החדר.

חומרי ניקיון וציוד דרוש

בכדי להסיר חמץ מהבית שלכם ולהתכונן לפסח ביעילות, מומלץ לאסוף את כל חומרי הניקיון והכלים הדרושים מראש.

ציוד ניקיון

 • שואב אבק: לשאיבת פירורים ולכלוך מרצפות, שטיחים וריפוד.
 • מטליות מיקרופייבר: לניקוי אבק והברקת משטחים בלי שירטות.
 • מברשות: בגדלים שונים לניקיון באזורים שונים כולל בין מרצפות ונקודות קשות להגעה.
 • מגבונים לחים ומגבות נייר: לניגוב וייבוש משטחים וחפצים.
 • מרית או שפכטל: יעילים לגירוד פירורי חמץ מחריצים.
 • מאבק נוצות: לניקוי עדינים רהיטים וציוד אלקטרוני מחמץ.
 • פנס: לבחינה של פינות חשוכות ומאחורי מכשירים שונים.
 • שקיות זבל: להשלכת החמץ, לכלוך וכל מה שרוצים להיפטר ממנו.
 • קופסאות ומכלים: לאחסון חומרים וציוד שלא נשתמש בהם במהלך הפסח.
 • כפפות ומשקפי מגן: להגנה על הידיים והעיניים מכימיקלים חריפים.

חומרי ניקיון

 • חומר ניקיון כללי: לניקוי כללי של משטחים ברחבי הבית.
 • מסיר שומנים: לניקיון אזור המטבח והסרת מזון שרוף מתנורים ומשטחים.
 • חומר לניקוי חלונות: להברקת וניקוי חלונות, מראות ומשטחי זכוכית אחרים.
 • ספריי או מגבוני חיטוי: לחיטוי אזורים לאחר הסרת החמץ, במיוחד במטבח ובפינת האוכל.
 • אבקת סודה לשתייה וחומץ: אלטרנטיביות טבעיות למי שמעדיף חומרי ניקיון ידידותיים לסביבה.

איך לנקות לפסח – צעד אחר צעד

התחילו עם מיון וסידור של החפצים השונים בבית. הפרידו בין החפצים ששומרים, תורמים או זורקים. בכך תפחיתו את העומס והבלגן ותייעלו את הניקיון עצמו והסרת החמץ. לאחר מכן נעבור לנקות את הבית, חדר אחר חדר.

חדר שינה

זמן עבודה: כ-2-3 שעות.

ניוזלטר מבריק!
ניקיון חדר השינה לפסח
ניקיון חדר השינה לפסח | תמונה: מערכת ניקיתי

מזרן ובסיס מיטה: השתמשו בשואב אבק עם אביזר ריפוד לניקיון המזרן. התמקדו בתפרים וחרכים שם החמץ נוטה להסתתר. הקפידו להפוך את המזרן ולנקות גם מהצד השני. טפלו בכתמים עם חומר ניקיון מתאים לבד או בתערובת של אבקת סודה לשתייה ומים.

חפשו חמץ גם בחרכים וחריצים בבסיס המיטה ומסגרת המיטה והשתמשו במברשת קטנה בכדי לשחרר שאריות שנדבקו. אם מדובר בבסיס עץ, העדיפו להשתמש בחומר ניקיון ייעודי לעץ.

המלצות מבריקות
ניקוי פילטרים של מזגן

פעם אחת ולתמיד: איך לנקות פילטרים של מזגן ביתי

איך להוריד ריח עשן מבגדים

אש אש מדורה: איך מוציאים ריח של עשן מהבגדים?

מתחת למיטה: אם אתם מאחסנים חפצים מתחת למיטה, הוציאו אותם ונקו כל חפץ בנפרד. השתמשו בשואב אבק בכדי לשאוב היטב מתחת למיטה.

ארונות: רוקנו את הארונות, שאבו ונגבו היטב עם מטלית לחה את המדפים והמתלים. בדקו את הבגדים והחפצים המאוחסנים אחר שאריות מזון, בעיקר בקפלים ובכיסים וכבסו בגדים שעלולים להכיל חמץ.

מגרות ושידות: רוקנו מגרות ושידות, שאבו אבק ונגבו עם מטלית לחה. וודאו שאין חמץ בחפצים שהוצאתם טרם החזרתם.

שטיחים: שאבו היטב את השטיחים השונים וטפלו בכתמים עם חומר ניקיון לשטיחים. שקלו ניקיון מקצועי אם השטיח מוכתם במיוחד.

חלונות, וילונות ותריסים: כבסו ווילונות ונקו תריסים כמתואר בסלון. נקו את אדן החלון עם מטלית לחה בכדי להסיר אבק ופירורים.

קירות ותקרה: הסירו אבק מקירות עם מאבק נוצות או מטלית לחה. הקפידו על פינות נסתרות ומאחורי הריהוט בחדר השינה. ניתן להשתמש במוט טלסקופי לניקיון התקרה.

תאורה ואלקטרוניקה: נקו אביזרי תאורה ואלקטרוניקה עם מאבק נוצות או מטלות עדינה. היזהרו משימוש במים שעלול לגרום לנזק לרכיבים.

רצפה: שאבו היטב את הרצפות ושטפו ביסודיות עם חומר לניקוי רצפות.

סלון

זמן עבודה: 3-4 שעות

ניקיון הסלון לפסח
ניקיון הסלון לפסח | תמונה: מערכת ניקיתי

ריהוט מרופד: שאבו אבק מספות, כסאות וכורסאות בעזרת אביזר מתאים לריפוד להסרת פירורים ולכלוך מהבד. שימו לב בעיקר לחרכים, פינות נסתרות ומתחת לכריות. אם יש צורך, שקלו להשתמש במכשיר ניקיון באדים להסרת כתמים וחיטוי הבד.

ריהוט עץ: הסירו אבק ונקו שולחנות קפה, ספריות, מדפים וריהוט עץ אחר עם חומר ניקיון מתאים לעץ. השתמשו במברשת קטנה או מקלות אוזניים לניקיון של חרכים ופינות נסתרות. רהיטים מחומרים אחרים יש לנקות בהתאם להוראות היצרן.

מדפים וספריות: הסירו ספרים וחפצים אחרים. התחילו בשאיבה של המדפים להסרת אבק ופירורים ונגבו ונקו עם מטלית וחומר מתאים בהתאם לסוג המדפים (עץ, מתכת, פלסטיק). ייבשו היטב לפני החזרת החפצים.

אלקטרוניקה: הסירו אבק ממכשירים אלקטרוניים עם מטלית מיקרופייבר יבשה. ניתן להשתמש באוויר דחוס להסרת אבק ממכשירים מתאימים. עקבו אחר הוראות היצרן לניקיון המכשירים שלכם בכדי למנוע נזקים, בעיקר באזורים רגישים כמו מסכי טלוויזיה.

שטיחים: שאבו היטב את השטיח בכדי להסיר שאריות חמץ. אם ניתן, הוציאו את השטיח החוצה והכו אותם להסרת לכלוך יסודית יותר. טפלו בכתמים עם חומר מתאים לשטיחים או עם אבקת סודה לשתייה וחומץ.

חלונות ווילונות: הסירו וילונות וכבסו בהתאם להוראות היצרן. אם יש צורך, שלחו לניקוי יבש לפני הפסח. נקו תריסים מטלית מיקרופייבר או שואב אבק עם אביזר מברשת. נגבו עם מטלית לחה אם יש צורך. נקו את החלונות עם חומר ניקיון לזכוכית בכדי להסיר טביעות אצבעות ואבק.

תאורה ומאוורר תקרה: הסירו אבק בזהירות מגופי תאורה ומאווררי תקרה. השתמשו במוט טלסקופי או שרפרף בטוח להגעה נוחה לתקרה.

רצפה: שאבו היטב ושטפו את הרצפה עם חומר ניקיון מתאים. הקפידו בעיקר על פינות, אזורים נסתרים ומתחת לריהוט.

חדר רחצה

זמן עבודה: 2-3 שעות

ניקיון חדר הרחצה לפסח
ניקיון חדר הרחצה לפסח | תמונה: מערכת ניקיתי

ארונות ומגירות: רוקנו ונקו את הארונות והמגירות מבפנים ומבחוץ בעזרת חומר ניקיון מחטא. הקפידו על חרכים ופינות נסתרות. נגבו תכשירים קוסמטיים וחפצים אחרים בטרם תחזירו אותם לארונות.

מקלחת ואמבטיה: נקו את האמבטיה או המקלחת עם חומר ייעודי שמסוגל להסיר משקעי סבון וטחב. השתמשו במברשת לשפשף לכלוך, בעיקר בין האריחים. כבסו את וילון האמבטיה או שפשפו או דלת המקלחון. הקפידו גם לנקות את ראש המקלחת והשתמשו בקיסמים לפתיחת חורים סתומים.

כיור וברזים: השתמשו במסיר אבנית בכיור ושפשפו כתמים. מרחו חומר ניקיון על האריחים ושפשפו היטב. נקו דלתות מקלחת ומראות עם חומר ייעודי. הבריקו את הברזים עם מטלית מיקרופייבר.

אסלה: השתמשו בחומר ניקיון מחטא לשירותים והמתינו מספר דקות לפני שפשוף עם מברשת אסלה. נגבו את האסלה מבחוץ, כולל הבסיס והצד האחורי עם מגבונים מחטאים. חטאו גם את ידית ההדחה ומשטחים אחרים.

מראות וחלונות: השתמשו בחומר ניקיון לזכוכית לניקוי המראות והחלונות בחדר הרחצה. שימו לב בעיקר לסימני משחת שיניים, טביעות אצבעות וכתמים אחרים קשים להסרה.

מגבות ושטיחון אמבטיה: כבסו את כל המגבות, שטיחון האמבטיה ובדים אחרים במים חמים בכדי להסיר שאריות לכלוך וחמץ כראוי.

רצפה: שאבו אבק או טאטאו את הרצפה משיערות ולכלוך ולאחר מכן שטפו היטב עם חומר לניקוי רצפות. הקפידו בעיקר על האזורים סביב האסלה ומתחת לכיור.

מטבח

זמן עבודה: 6-8 שעות

ניקיון המטבח לפסח
ניקיון המטבח לפסח | תמונה: מערכת ניקיתי

מכשירי חשמל: הסירו מזון וכלים שונים. נקו את מכשירי החשמל בזהירות וביסודיות. למשל, הוציאו חלקים נשלפים כמו מגשים ורשתות מתנור האפייה והשרו במסיר שומנים לפני השפשוף. השתמשו במשחה מאבקת סודה לשתייה ומים לניקיון בלי שימוש בכימיקלים.

הפשירו את המקרר והמקפיא אם יש צורך ונקו את החלק הפנימי והחיצוני עם מים וחומץ בכדי להימנע משימוש בכימיקלים חריפים. הוציאו מגרות ומדפים נשלפים לניקיון בנפרד.

נקו את המיקרוגל על ידי חימום של תערובת של מים וחומץ וניגוב לאחר מכן מבפנים ומבחוץ. נקו גם את הפילטר של מדיח הכלים והריצו עם כוס חומץ במדף העליון.

מגירות וארונות: הוציאו את התכולה ממגירות וארונות והשתמשו בשואב אבק עם אביזר לחריצים בכדי לשאוב היטב פירורים מהפינות. שטפו את כל המשטחים עם מים חמים וסבון כלים והקפידו במיוחד על ידיות ופינות בהם שומן ולכלוך נוטים להצטבר.

שיש וכיור: הסירו את כל הציוד והחפצים מהשיש. שפשפו בעזרת חומר ניקיון שמתאים לסוג המשטח – אם מדובר בגרניט, שיש, או למינציה, בכדי למנוע נזקים. שפשפו היטב את הכיור עם חומר ניקיון מתאים לסוג הכיור. פורצלן עדיף לנקות עם חומר עדין, מתכת ניתן לנקות עם חומץ וסודה לשתייה וכדומה.

שולחנות וכיסאות: נגבו את השולחן והכיסאות בפינת האוכל, כולל הרגליים ומתחת למושב. שפשפו כתמים עם חומר ניקיון מותאם לסוג השולחן והכיסאות. כבסו כריות ומושבים מבד.

רצפה: שאבו היטב את רצפת המטבח בכדי להסיר פירורים ולכלוך. שטפו היטב ושימו לב לאזורים נחבאים כמו מתחת לכיור ומכשירי חשמל שונים.

הכשרת המטבח לפסח

לאחר הניקיונות, ניתן להכשיר את המטבח לפסח. חממו את תנור האפייה על החום הכי גבוה למשך שעה. כסו את הכיריים עם נייר אלומיניום. הרתיחו כוס מים במיקרוגל עד שהוא מתמלא באדים ונגבו היטב ורפדו מדפים במקרר ובמקפיא בכדי למנוע מגע של שאריות חמץ נסתרות עם האוכל של פסח.

הריצו סיבוב מלא בחום הגבוה ביותר במדיח הכלם עם כוס של אבקת סודה לשתייה או חומר ניקיון מתאים לפני השימוש עם כלים לפסח. העדיפו להשתמש בסכו"ם, צלחות וכלי מטבח נפרדים במהלך הפסח. כלי מתכת ניתן להגעיל במים רותחים. כוסות יש להשרות במים במשך 3 ימים ולהחליף מים כל 24 שעות.

כיור מתכת ניתן להכשיר על ידי מזיגה של מים רותחים על המשטח. פורצלן או חומרים אחרים שרגישים למים רותחים, מומלץ לכסות בכיסוי זמני למהלך הפסח לאחר הניקיון.

בדיקת חמץ אחרונה

לאחר הניקיונות, מומלץ לבצע סריקה יסודית עם פנס ומראה קטנה בכדי לחפש חמץ מאחורי ומתחת לרהיטים ומכשירים שונים. השתמשו בפינצטה או שואב אבק קטן בכדי להסיר חמץ מנקודות קשות.

ניקיון הבית לפסח – לוח זמנים

לסיכום, אם טרם התחלתם בניקיונות, הכנו עבורכם לוח זמנים לניקיונות פסח במשך שבוע ימים כדי לעזור לכם לעבוד מסודר ויעיל, בלי להכביד על עצמכם יותר מדי. אתם מוזמנים כמובן לסדר את הניקיונות על פי הזמן הפנוי שלכם ובסדר שנוח לכם.

יום 1: מיון וסדר

בוקר: התחילו במיון וסידור אזורי אחסון וחללים שנעשה בהם פחות שימוש כמו עליית גג או מרתף.
צהריים: בדקו את מלאי הציוד וחומרי הניקיון ורכשו נוספים חיוניים בכדי להבטיח עבודה רצופה בלי הפרעות.

יום 2: חדר שינה

בוקר וצהריים: כבסו את כל המצעים, וילונות ובגדים שבאו במגע עם חמץ. נקו משטחים, תחת המטה בתוך ארונות ושאבו היטב, במיוחד בחרכים ומאחורי ריהוט.

יום 3: סלון ופינת אוכל

בוקר וצהריים: שאבו את הספות בסלון, נקו כריות והזיזו ריהוט בכדי לשאוב ולשטוף. נקו משטחים, כולל ספריות, שולחנות וריהוט אח.

יום 4: חדר רחצה

בוקר: נקו את האלה, כיור, מקלחת ואמבטיה. נקו וסדרו את ארון התרופות וארונות אחסון.
צהריים: כבסו שטיחוני אמבטיה ווילונות אמבטיה ושטפו את הרצפה היטב.

יום 5-6: מטבח

נקו את המקרר והיפטרו ממזון שאינו כשר לפסח. המשיכו למקפיא ולמזווה וסיימו עם הארונות. ביום הנוסף נקו את התנור, המיקרוגל ואביזרי בישול אחרים ונקו את השיש והכיור.

יום 7: השלמות והכשרת המטבח

הכשירו את התנור, הכיריים, כלי המטבח ומשטחים. עשו בדיקה אחרונה בכל הבית ונקו אזורים שהתפספסו.
.
אנחנו מקווים שהמדריך יעזור לכם לנקות את הבית לפסח בקלות וביעילות בכדי שתוכלו לעבור את החג כשר, נקי ושמח ככל האפשר. יש לכם טיפים או הצעות? שאלות והערות? שתפו אותנו ואת המבריקים בתגובות.

אהבתם את המדריך? יש לכם טיפים לניקיון משלכם? שתפו אותם בתגובות למטה. התובנה שלכם יכולה להיות טיפ הזהב שמישהו בדיוק מחפש.
שתפו חברים ומשפחה

טיפ נוסף בשבילך

איך עושים כביסה מהירה בזמן מלחמה

ידנית או מכונה: איך לעשות כביסה מהירה בזמן מלחמה?

שתפו טיפים בתגובות!

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
פתח את כל התגובות

המדריכים של ניקיתי

עקבו אחרי ניקיתי לטיפים מושלמים
אחריות המשתמש/ת
המידע המסופק במדריכים ובתכנים של ניקיתי הוא למטרות ידע כללי בלבד והוא אינו בגדר המלצה. כל שימוש בו הוא על אחריות המשתמש/ת בלבד. אנא קראו את תנאי השימוש המלאים והקפידו לפעול בשיקול דעת בכדי להימנע מגרימת נזק לכם ולרכוש.
כללי זהירות
1. השתמשו תמיד בציוד מגן. לרבות כפפות ומשקפי מגן בשימוש בכימיקלים.
2. בשימוש בחומרים (גם טבעיים) בדקו קודם יעילות על שטח קטן ונסתר.
3. הפעילו שיקול דעת ואמתו מידע במקורות נוספים.