דף הבית ניקיתי » חדר שינה » איך לשמור על חדר השינה נקי מחיידקים בחורף?

איך לשמור על חדר השינה נקי מחיידקים בחורף?

החורף גם כאן וחדר השינה עלול להפוך לכר פורה להתרבות חיידקים. כך תנקו את חדר השינה בחורף ותשמרו עליו נקי מחיידקים, אלרגנים ומזיקים
חדר שינה ללא חיידקים בחורף
שתפו חברים

החורף כבר כאן וככל שהטמפרטורות יורדות החשק להתפנק בחום ובנוחות של הבית ובעיקר בחדר השינה. אך מזג האוויר הקר מביא אתו יותר מרק ירידה בטמפרטורות, הוא גם מסמן את הגעתם של אורחים לא רצויים: חיידקים.

חדר השינה שלנו, מפלט למנוחה ורגיעה, אינו חסין בפני הפולשים המיקרוסקופיים. בחודשים הקרים, הסיכון להצטברות חיידקים בחדר השינה עולה משמעותית והופך את המפלט שלנו לאזור עם פוטנציאל להידבקות במחלות.

האתגר הוא כפול. מצד אחד אנחנו מתמודדים עם הריבוי הטבעי של חיידקים בחלל סגור ומחומם האופייניים לחורף ומצד שני המערכת החיסונית שלנו הופכת פגיעה יותר בתקופה הזו של השנה, מה שהופך אותנו למועדים במיוחד לזיהומים. מצינון קל ושפעת ועד למחלות נשימה חמורות יותר, האיומים הללו אמיתיים ונוכחים מתמיד.

בפוסט הבא נצייד אתכם באסטרטגיות יעילות וטיפים מעשיים לשמירה על חדר השינה שלכם נקי מחיידקים בזמן חודשי החורף. נבין את הטבע של החיידקים והרגלי החורף שלהם, נייעץ איך לנקות את חדר השינה ביום יום ובאופן שבועי על מנת להבטיח את איכות האוויר ונעזור לכן להבטיח שחדר השינה נשאר מפלט נקי ומרגיע.

איך חיידקים מתנהגים בחורף?

כשהטמפרטורות יורדות והחורף מגיע, הבתים שלנו ובמיוחד חדר השינה, הופכים למפלט חם ונוח. אך העונה מביאה עמה גם עלייה בכמות החיידקים והסיכוי לחלות במחלות חורף שונות. במהלך החורף אנחנו נוהגים לבלות זמן רב יותר בבית, לעיתים רבות בחללים לא מאווררים היטב, מה שיוצר סביבה אידאלית לחיידקים לשגשג ולהתפשט. עובדה זו נכונה במיוחד בחדר השינה, בו אנחנו מבלים חלק נכבד מהיממה שלנו.

ניוזלטר מבריק!

חיידקים, כולל וירוסים ובקטריות, עמידים יותר באוויר הקר והיבש של החורף. העמידות הזו, בשילוב חללים סגורים, מעלה את הסיכון להדבקה במחלות כמו צינון, שפעת וזיהומים נשימתיים אחרים. מחלות אלו יכולות להשפיע בצורה מהותית על הבריאות שלנו ועל חיי היום יום, מה שהופך את הדאגה לניקיון חדר השינה לקריטית. חדר השינה, שזוכה פעמים רבות להתעלמות, יכול להפוך לכר פורה לחיידקים. מהמצעים, השטיחים, הריהוט ואפילו באוויר.

איך לנקות את חדר השינה בחורף

ניקיון יומי

הקפידו על שגרת ניקיון ואוורור יומית של חדר השינה על מנת לשמור עליו נקי מחיידקים במהלך החורף. פתיחת חלונות בחדר השינה, גם אם לזמן קצר מדי יום, יכולה לשפר מהותית את איכות האוויר ולהוריד את ריכוז המזהמים והחיידקים בחדר. אימוץ מנהג זה יעזור לשלוט גם ברמת הלחות בחדר השינה שברמה גבוהה מדי עלולה לגרום לצמיחת עובש והתרבות של קרדית האבק.

המלצות מבריקות
ניקוי פילטרים של מזגן

פעם אחת ולתמיד: איך לנקות פילטרים של מזגן ביתי

איך להוריד ריח עשן מבגדים

אש אש מדורה: איך מוציאים ריח של עשן מהבגדים?

לאחר מכן התמקדו בניקיון משטחים, במיוחד אזורים שאתם נוגעים בהם רבות במהלך היום ויכולים להוות כר להתרבות חיידקים כמו ידיות, מתגים ושידות ליד המיטה. הקפידו לנגב מדי יום את כל אלו עם מטלית חיטוי לחה או מטלית נקייה שנטבלה במעט חומץ.

הקפידו גם לשאוב אבק בחדר מדי יום, במיוחד אם יש לכם שטיחים בחדר השינה שיכולים ללכוד אלרגנים, אבק וחיידקים רבים. מומלץ להשתמש בשואב אבק עם פילטר HEPA שעוזר ללכוד גם את החלקיקים הקטנים ביותר ומוריד את הסיכוי לגירויים בדרכי הנשימה.

ניקיון שבועי

בנוסף לניקיונות היומיים, מומלץ להקדיש זמן פעם בשבוע לניקיון יסודי יותר של חדר השינה על מנת להפחית בצורה דרמטית נוכחותם של חיידקים. ניקיון שבועי עמוק מיועד בעיקר לאזורים שלאו דווקא מצריכים יחס יום יומי אך חיוניים בכדי לשמור על סביבה נקייה מחיידקים ומזהמים.

התחילו עם הכנת צ'ק ליסט לחדר השינה. הרשימה צריכה לכלול כביסה של מצעים, הסרת אבק ממשטחים וניקיון מתחת ומאחורי הרהיטים. אזורים אלו צוברים לעיתים קרובות אבק רב, פרווה של בעלי חיים ואלרגנים אחרים שיכולים להוריד את איכות האוויר בחדר ולעודד התרבות חיידקים.

הסירו אבק עם מטליות מיקרופייבר יבשות שיעילות יותר בלכידת אבק ואלרגנים ביחס למטליות רגילות. הקפידו במיוחד להסיר אבק מאזורים שנוטים להתעלם מהם בדרך כלל כמו מסגרות תמונות, חרכים בחלונות ומנורות שיכולים לצבור כמות משמעותית של אבק ומיקרואורגניזמים. הקפידו גם לשאוב אבק בצורה יסודית והזיזו ריהוט בכדי לשאוב כראוי את כל החדר או השתמשו במחברים מתאימים בכדי להגיע לפינות נסתרות בחדר.

איך לנקות את חדר השינה בחורף
איך לנקות את חדר השינה בחורף

איך לטפל במצעים ובדים בחורף

חלק מהותי משמירה על חדר השינה נקי מחיידקים הוא טיפול במצעים, בווילונות ובבדים אחרים בחלל. בדים יכולים להפוך לחביבים במיוחד על חיידקים, קרדית האבק ואלרגנים אחרים אם הם אינם מטופלים כראוי, במיוחד בחורף כשאנו מבלים יותר זמן בבית.

כביסה קבועה של המצעים הכרחית. מהציפיות של המיטה עצמה, לציפיות של הכריות והפוך, את כולם מומלץ לכבס לפחות פעם בשבוע במים חמים בכדי להרוג חיידקים ואת קרדית האבק ביעילות. אם אתם סובלים מעור רגיש או אלרגיות, הקפידו להשתמש בחומרי ניקיון היפו אלרגניים בכדי למנוע גירויים ולהבטיח את ניקיון המצעים.

בנוסף לכביסה קבועה, שקלו להשתמש במצעים מחומרים היפו אלרגניים ונושמים ששומרים על טמפרטורה נוחה, מפחיתים את הסיכוי להצטברות אלרגנים וגיוריים ומפחיתים את הסיכוי להזעה, גורם שיכול לתרום להתרבות בקטריות ופטריות. אל תשכחו לטפל כראוי גם בבדים אחרים בחדר השינה כמו וילונות ושטיחים ונקו אותם בצורה יסודית בקביעות, אם בכביסה או בשאיבה.

לחות ואיכות האוויר בחדר השינה

איכות האוויר בחדר השינה משחקת תפקיד מהותי בשמירה על חלל נקי מחיידקים, במיוחד בחורף. את איכות האוויר ניתן לשפר בעיקר בעזרת שליטה בלחות. רמת הלחות האידאלית בחדר השינה צריכה להיות בין 30% ל-50%. כשהלחות נמוכה מדי, האוויר עלול לייבש את הריריות ולגרום לכם להיות חשופים יותר למחלות. לעומת זאת, לחות גבוהה מדי עלולה לקדם צמיחת עובש והתרבות קרדית האבק.

שימוש במד לחות יכול לעזור לכם לעקוב אחר רמות הלחות בחדר השינה. בהתאם לקריאה, יתכן ותצטרכו להשתמש במכשיר אדים או מסיר לחות בכדי לשמור על רמת לחות אידאלית בחדר. מכשיר אדים מוסיף לחות לאוויר, מה שיעיל במיוחד בחורף כשהאוויר בחלל החדר נוטה להיות יבש ומסירי לחות לעומתם מורידים לחות עודפת בחדר ומונעים צמיחת עובש.

מטהרי אוויר הם דרך מצוינת נוספת לשמירה על חדר שינה נקי מחיידקים. הם עובדים על ידי לכידה של חלקיקים באוויר, כולל אבק, אלרגנים וחלק מהחיידקים. מטהר אוויר עם פילטר HEPA יוודא שתלכדו את רוב החלקיקים, כולל קטנים במיוחד בגודל של 0.3 מיקרון.

טיפים למתקדמים

בכדי למגן את עצמכם עוד יותר מפני חיידקי חורף בחדר השינה, עקבו אחר הטיפים הבאים:
הקפידו לשטוף את הידיים בקביעות, במיוחד כשאתם חוזרים הביתה או נכנסים למיטה, בכך תפחיתו משמעותית את העברת החיידקים לחדר השינה.
שמרו בחדר השינה חבילה של מגבונים מחטאים לניקוי מהיר של משטחים שאתם נוגעים בהם בתדירות גבוהה כמו הטלפון, השלט הרחוק וידיות הדלתות.
לצד שטיפת ידיים, הקפידו לשמור על היגיינה כללית ולהתקלח לפני שאתם נכנסים למיטה בכדי להסיר חיידקים שהצטברו על גופכם במהלך היום.
לצד כל אלה, הקפידו לשמור על אורח חיים בריא, תפריט מאוזן, פעילות גופנית קבועה ושינה מספקת בכדי לחזק את המערכת החיסונית ולמנוע מחלות חורף.

יש לכם טיפ מנצח לניקיון חדר השינה בחורף? שתפו אותנו ואת המבריקים בתגובות למטה.

אהבתם את המדריך? יש לכם טיפים לניקיון משלכם? שתפו אותם בתגובות למטה. התובנה שלכם יכולה להיות טיפ הזהב שמישהו בדיוק מחפש.
שתפו חברים ומשפחה

טיפ נוסף בשבילך

איך לנקות תכשיטי כסף

איזו הברקה: איך לנקות תכשיטי כסף עם חומרים טבעיים

שתפו טיפים בתגובות!

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
פתח את כל התגובות

המדריכים של ניקיתי

עקבו אחרי ניקיתי לטיפים מושלמים
אחריות המשתמש/ת
המידע המסופק במדריכים ובתכנים של ניקיתי הוא למטרות ידע כללי בלבד והוא אינו בגדר המלצה. כל שימוש בו הוא על אחריות המשתמש/ת בלבד. אנא קראו את תנאי השימוש המלאים והקפידו לפעול בשיקול דעת בכדי להימנע מגרימת נזק לכם ולרכוש.
כללי זהירות
1. השתמשו תמיד בציוד מגן. לרבות כפפות ומשקפי מגן בשימוש בכימיקלים.
2. בשימוש בחומרים (גם טבעיים) בדקו קודם יעילות על שטח קטן ונסתר.
3. הפעילו שיקול דעת ואמתו מידע במקורות נוספים.