דף הבית ניקיתי » גינה ומרפסת » מתכוננים לחורף: איך להגן על צמחים במרפסת מגשם ורוחות

מתכוננים לחורף: איך להגן על צמחים במרפסת מגשם ורוחות

למדו איך לשמור על צמחים במרפסת בחורף הקרוב. מבחירת הצמחים המתאימים לעונה ועד הדרכים להגן עליהם מגשם וקור בחודשים הקרובים
איך לשמור על צמחים במרפסת בחורף
שתפו חברים

החורף כבר כאן, מזג האוויר מתקרר והצמחים שעיטרו את המרפסת ופרחו בימי הקיץ החמים ניצבים בפני אתגרים חדשים. עם ירידת הטמפרטורות, הרוחות שמתחזקות והגשמים שמפציעים מעת לעת, יש צורך לאמץ אסטרטגיות חדשות בכדי להגן על הצמחים האהובים שלכם, במיוחד על אלו שלא מתאימים לתנאי חורף.

במדריך הבא נסקור שיטות שונות להגנת הצמחים במרפסת מהקור והגשם, נעזור לכם להבין את האקלים הייחודי של המרפסת שלכם ונדריך איך לבחור את הצמחים הנכונים למרפסת לחורף. על ידי אימוץ השיטות והטיפים תוכלו לוודא שצמחי המרפסת שלכם לא רק ישרדו את החורף, אלא גם יפרחו וישגשגו בחודשים הקרובים ויעניקו חיים וצבע גם בימים קודרים.

על מיקרו אקלים במרפסת שלכם

לפני שנבדוק איך לטפל בצמחים במרפסת בחורף, חשוב להבין את הקונספט של מיקרו אקלים, במיוחד בחלל המרפסת. מיקרו אקלים מתייחס לאזור האטמוספרי המקומי בו האקלים שונה מהאזור שסביבו. מיקרו אקלים מושפע ממיקום וגובה המרפסת, הבניינים שסובבים אותה וחשיפה לאלמנטים כמו רוח ואור שמש.

התחילו בבחינה של האלמנטים הללו במרפסת שלכם. האם היא מקבלת אור שמש בשפע או מוצלת רוב היום? האם היא חשופה לרוחות חזקות? איך גשם משפיע עליה? על ידי הבנת הניואנסים תוכלו לדעת באילו צמחים לבחור למרפסת לתקופת החורף ואיך להגן עליהם כראוי.

לדוגמא, מרפסת שפונה לדרום יכולה לקבל עדיין מספיק אור שמש בכדי לתמוך במגוון צמחים בעוד שבמרפסת הפונה לצפון עדיף יהיה לגדל צמחים עמידים בקור וחובבי צל. באופן דומה, מרפסות שחשופות יותר לרוחות וגשם יזדקקו להגנה נוספת לצמחים עדינים שנמצאים בה.

ניוזלטר מבריק!

צמחים מתאימים למרפסת לחורף

בחירה בצמחים שמתאימים לטמפרטורות נמוכות יותר ולאור שמש מוגבל היא חיונית על מנת ליצור גינת מרפסת מוצלחת לחורף. לא כל הצמחים נוצרו שווים בכל מה שקשור לעמידות בקור ובשעות אור מועטות. התמקדות בצמחים עם סיבולת לקור תבטיח שהם ישרדו לאורך חודשי החורף ותשמור על המרפסת מלאת חיים וירוקה גם בתקופה הקרה.

עצי פירות הדר: לימונים או תפוזים הם בחירה מעולה לגידול במרפסת בחורף. הצמחים הללו יכולים לעמוד בטמפרטורות קרירות יותר ולספק צבע וניחוח פריחה וכמובן פירות בתור בונוס.

המלצות מבריקות
ניקוי פילטרים של מזגן

פעם אחת ולתמיד: איך לנקות פילטרים של מזגן ביתי

איך להוריד ריח עשן מבגדים

אש אש מדורה: איך מוציאים ריח של עשן מהבגדים?

עשבי תיבול: עשבי תיבול רבים משגשגים באקלים החורפי של ישראל. נסו לשתול רוזמרין, מרווה, פטרוזיליה וטימין. עשבי תיבול אלו לא רק שורדים את החורף אלא גם מוסיפים טעמים טריים לכל מנה שתבשלו.

שתילי פרחים: על מנת להוסיף מעט צבע למרפסת, בחרו בפרחים כמו רקפות, אמנון ותמר או פרח לוע הארי שמגיעים במגוון צבעים וגוונים.

עלים ירוקים: עלים ירוקים כמו תרד, קייל או מנגולד, מעולים לגידול בחורף. הם מעדיפים טמפרטורות קרירות ויכולים אף להתמודד עם קור רציני יותר.

סוקולנטים וקקטוסים: צמחים שדורשים תחזוקה נמוכה ומתאימים במיוחד עבור מי שלא מעוניין להשקיע זמן בטיפוח צמחי המרפסת. סוקולנטים וקקטוסים מתאימים עצמם לאקלים ומסתגלים היטב לתנאי מזג אוויר שונים.

איך להגן על צמחים מטמפרטורות קרות

כשהטמפרטורות יורדות ומזג האוויר מתחיל להיות קריר יותר, מומלץ להתחיל ולהגן על הצמחים במרפסת בכדי להבטיח את שרידותם ובריאותם. טמפרטורות קרות יכולות לפגוע בתאי הצמח, להאט צמיחה ובמקרים קשים יותר גם להרוג את הצמח. בעזרת השיטות הנכונות, ניתן למנוע את הנזקים וליצור סביבה נעימה לצמחים בכדי שיוכלו לפרוח גם בחודשים הקרים ביותר.

דרך יעילה אחת להגנה על צמחים מפני הקור היא לעטוף אותם בניילון בועות (פצפצים) או בד מבודד עמיד ללחות אחר. בכך תוכלו להגן על הצמחים מטמפרטורות קרות במיוחד. מומלץ גם להוסיף לעציצים שכבת גבבה מעל שכבת האדמה שתשמש כסוג של שמיכה ותשמור על השורשים חמים יותר.

בלילות קרים במיוחד ניתן להשתמש בכיסויי צמחים ייעודים שלוכדים חום מהאדמה ושומרים על הצמחים חמימים יותר מהאוויר שסביבם. זכרו להוריד את הכיסויים במהלך היום בכדי לאפשר זרימת אוויר ולהימנע מחימום יתר.

לשמירה על צמחים ושתילים קטנים יותר ניתן להשתמש במיני חממות. הם יכולים להגן על הצמחים מהקור ולשמור על טמפרטורה אחידה וקבועה לאורך זמן, מה שהכרחי לצמיחה תקינה.

אם יש לכם אפשרות, ארגנו מחדש את הצמחים במרפסת לאזורים מוגנים יותר במרפסת. מיקום צמחים בצמוד לקיר או בפינות למשל יכול לסייע בהפחתת החשיפה לרוחות קרות.

השורשים הם גלגלי ההצלה של הצמחים שלכם. חשוב לוודא שהאדמה אינה קופאת בלילות קרים במיוחד ולהשתמש בעציצים מבודדי חום או להשתמש בעציצים כפולים ולמלא את הרווח בחומר מבודד בכדי לספק שכבת הגנה נוספת.

להגן על צמחי חורף במרפסת
להגן על צמחי חורף במרפסת

התמודדות עם גשם ולחות במרפסת

אמנם גשם יכול להועיל לצמחים במרפסת אך יותר מדי גשם במהלך החורף עלול להוביל לבעיות כמו הצפות וריקבון שורשים. לכן שליטה על רמות הלחות במרפסת היא חיונית במיוחד בעונה הגשומה.

ניקוז טוב הא המפתח למניעת הצפות וספיגת מים מוגזמת. וודאו שלעציצים והאדניות במרפסת יש חורי ניקוז מספקים. אם יש צורך, צרו חורים נוספים על מנת לשפר את הניקוז. ניתן גם להניח שכבת חצץ בתחתית העציץ בכדי להקל על זרימת המים.

הקפידו להשתמש בתערובת אדמה נכונה שיכולה להתמודד עם רמות הלחות. אדמה שמנקזת היטב תאפשר לעודפי מים להתנקז במהירות תוך שמירה על הלחות הדרושה. אם המרפסת שלכם סופגת ישירות הרבה גשם, נסו להגן על צמחים עם כיסויי פלסטיק או מחסה שקוף אחר שיאפשרו גם לאור לחדור אך יחסמו את רוב הגשם.

שימו לב לתחזית מזג האוויר ומצב הצמחים שלכם. לאחר גשמים כבדים בדקו את הצמחים בכדי לוודא שהם לא הוצפו במים ונענעו את העציצים בעדינות בכדי לנקז מים עודפים. אם יש צורך, העבירו חלק מהצמחים לאזורים יבשים יתר באופן זמני.

תחזוקה שוטפת של המרפסת בחורף

תחזוקת הצמחים במרפסת במהלך החורף מערבת יותר מרק הגנה על הצמחים מקור וגשם. מומלץ לטפל בשגרה בצמחים ולהעניק להם יחס הולם בכדי לשמור עליהם בריאים ומלאי חיים לאורך כל העונה.

השגיחו על הצמחים לאורך החורף. חפשו אחר סימני לחץ כמו שינויי צבע בעלים או צמיחה לא אחידה. אבחון מוקדם של בעיות יכול לעשות הבדל גדול בבריאות הצמחים שלכם. חורף הוא גם זמן טוב לגזום צמחים מסוימים בכדי להסיר ענפים חולים ולעודד צמיחה של חדשים באביב.

בעוד רוב הצמחים גדלים לאט יותר במהלך החורף וזקוקים לפחות הזנה, חלק מצמחי החורף ירוויחו מטיפול קליל בדשן. השתמשו בדשן מאוזן בשחרור איטי בכדי לספק הזנה קבועה ויציבה. חשוב גם לשים לב למזיקים שיכולים לגרום עדיין לבעיות לא קטנות במהלך החורף. עקבו אחר סימנים למזיקים וטפלו בהתאם.

יש לכם טיפ מנצח לגידול צמחים במרפסת בחורף? שתפו אותנו ואת הגולשים בתגובות.

אהבתם את המדריך? יש לכם טיפים לניקיון משלכם? שתפו אותם בתגובות למטה. התובנה שלכם יכולה להיות טיפ הזהב שמישהו בדיוק מחפש.
שתפו חברים ומשפחה

טיפ נוסף בשבילך

איך לנקות פח אשפה במטבח

המטבח שוב מסריח? זו הדרך הנכונה לנקות את פח האשפה

שתפו טיפים בתגובות!

guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
פתח את כל התגובות

המדריכים של ניקיתי

עקבו אחרי ניקיתי לטיפים מושלמים
אחריות המשתמש/ת
המידע המסופק במדריכים ובתכנים של ניקיתי הוא למטרות ידע כללי בלבד והוא אינו בגדר המלצה. כל שימוש בו הוא על אחריות המשתמש/ת בלבד. אנא קראו את תנאי השימוש המלאים והקפידו לפעול בשיקול דעת בכדי להימנע מגרימת נזק לכם ולרכוש.
כללי זהירות
1. השתמשו תמיד בציוד מגן. לרבות כפפות ומשקפי מגן בשימוש בכימיקלים.
2. בשימוש בחומרים (גם טבעיים) בדקו קודם יעילות על שטח קטן ונסתר.
3. הפעילו שיקול דעת ואמתו מידע במקורות נוספים.