דף הבית ניקיתי » סלון » איך לנקות ספה מבד ביסודיות ולהסיר כתמים במהירות

איך לנקות ספה מבד ביסודיות ולהסיר כתמים במהירות

לימדו את השיטות הטובות ביותר לניקיון ספת בד כולל ניקוי עמוק, הסרת כתמים ותחזוקה שוטפת בכדי לשמור על הספה שלכם כמו חדשה לאורך זמן
איך לנקות ספה מבד
שתפו חברים

שמירה על סלון וחלל נקי ומזמין מתחילה בריהוט שלכם ובמיוחד בספה שמהווה לרוב את מרכז חלל המגורים. לא משנה אם מדובר במשקה שנשפך בטעות בזמן צפייה בסרט עם המשפחה או הצטברות הדרגתית של אבק, ספות מבד מצריכות יחס בשגרה בכדי לשמור עליה במצב מיטבי.

אך לא כל ספות הבד הן אותו דבר והבנה איך לגשת למשימת הניקיון יכולה להיות כל ההבדל בין ספה מנצנצת לבלגן שלם. במדריך הבא נסקור את כל הצעדים ההכרחיים בכדי לשמור על בד הספה ביעילות לשנים הבאות, מזיהוי סוג הבד ועד טיפול בכתמים עיקשים.

להבין את סוג הבד

לפני שנתחיל בניקיון עצמו, חשוב להבין מאיזה בד הספה שלכם עשויה. הידע הזה יקבע באיזה חומרי ניקוי תשתמשו ובאיזו שיטה. רוב הספות מגיעות עם הוראות יצרן לגבי ניקיון הספה וחשוב לברר אם הדגם הספציפי שלכם מותר לניקיון עם מים, עם חומרים מיוחדים או עם שאיבת אבק בלבד.

אם אין סימון על הספה לגבי דרך הניקיון המומלצת, התייעצו עם החנות ממנה רכשתם את הספה או חפשו הוראות באתר היצרן. הבדים הנפוצים הם פשתן, כותנה, צמר, עור וחומרים סינתטיים כמו פוליאסטר ומיקרופייבר כשלכל בד הוראות ניקיון ייחודיות משלו. סיבים טבעיים למשל דורשים חומרי ניקיון עדינים למניעת נזק בעוד בדים סינתטיים יכולים לעמוד לרוב בחומרים חזקים יותר.

הבנה של סוג הבד תאפשר לכם לשמור על צבע הספה לאורך זמן ולמנוע עיוותים ונזקים לבד. הקפידו תמיד לבדוק את חומר הניקיון על אזור קטן ומוסתר בכדי לוודא שלא נגרמים שינויי צבע או נזק.

ניוזלטר מבריק!

הכנות מקדימות

  • הסירו את הכריות השונות מהספה בכדי לחשוף את פני השטח שלה, אספו חפצים ולכלוכים גדולים שהצטברו בין הכריות לספה.
  • שאבו היטב את הספה עם שואב אבק מחובר לאביזר לספות מאבק, פירורים ולכלוך משוחרר אחר. הקפידו במיוחד על חרכים ופינות היכן שלכלוך נוטה להצטבר.
  • אם יש לכם בעלי חיים, השתמשו ברולר דבק על מנת להסיר לכלוך שלא השתחרר או בשיטה שלנו להסרת פרווה של בעלי חיים מבדים.

איך לנקות כתמים מספת בד

כשכתם נוצר, הזמן הוא קריטי. הצעד הראשון הוא טפיחה עדינה (לא שפשוף) על פני הכתם עם מטלית יבשה ונקייה בכדי לספוג כמה שיותר מהכתם כמה שיותר מהר. שפשוף של הכתם עלול לגרום לו להיטמע עמוק יותר בבד ולהוביל לכתם גדול יותר. כל סוג כתם מצריך גישת ניקיון אחרת.

כתמי נוזלים: לאחר ספיגת הנוזלים עם מטלית יבשה, צרו תערובת של סבון כלים עדין ומים ושפשפו את הכתם בעדינות בתנועות עיגוליות ללא הפעלת כוח עם מבקשת רכה. לבסוף, ספגו שוב עם מטלית נקייה ויבשה.

המלצות מבריקות
ניקוי פילטרים של מזגן

פעם אחת ולתמיד: איך לנקות פילטרים של מזגן ביתי

איך להוריד ריח עשן מבגדים

אש אש מדורה: איך מוציאים ריח של עשן מהבגדים?

כתמי שומן: פזרו אבקת סודה לשתייה על הכתם למספר שעות על מנת לספוג את השומן. לאחר מכן שאבו בעזרת שואב אבק את הסודה לשתייה. לכתמים קשים שיקלו שימוש בחומר ניקיון מסחרי לריפוד שמתאים לסוג הבד הספציפי שלכם. תמיד בדקו את הוראות היצרן ונסו את החומר על אזור קטן ומוסתר קודם כדי למנוע נזקים.

בכל מקרה, הימנעו משימוש ביותר מדי מים או חומר ניקיון. לחות עודפת עלולה לחדור עמוק אל תוך הכריות והריפוד ועלולה להוביל לצמיחת עובש. הימנעו גם משימוש בכימיקלים חזקים שעלולים לגרום לשינויי צבע או לפגוע בבד. לאחר הניקיון, אפשרו לאזור הכתם להתייבש לחלוטין באוויר. אם הכתם לא הוסר, מומלץ להתייעץ עם מומחה, במיוחד אם מדובר בבד עדין או ספה יקרה.

ניקוי עמוק של ספות מבד

מומלץ לערוך ניקיון עמוק יותר של ספת בד לפחות פעמיים בשנה. התחילו עם פיזור של אבקת סודה לשתייה על כל הספה, תנו לאבקה לפעול במשך חצי שעה ושאבו את כל הספה בכדי להסיר את השאריות עם הריחות שספגו.

בדים עמידים במים ניתן גם לנקות עם תערובת של מים חמים עם כמה טיפות של סבון כלים. שפשפו בעדינות ובתנועות עיגוליות עם מברשת רכה אזור אחר אזור. לבסוף נגבו את כל אזור עם מטלית לחה בכדי להסיר שאריות סבון וייבשו היטב עם מטלית יבשה או מגבת. אפשרו לספה להתייבש לגמרי באוויר במשך יממה.

ניקיון יסודי של הספה פעמיים בשנה לא רק מרענן אותה אלא גם מאריך את חיי הבד ומבטיח שהספה תשרת אתכם שנים רבות ותמשיך להיראות כמו ביום הראשון.

ייבוש ספה מבד

לאחר ניקיון יסודי, ייבוש הבד קריטי במיוחד בכדי למנוע לחות שעלולה להוביל לריחות לא נעימים וצמיחת עובש וטחב. כך תייבשו את הספה היטב:

  • פתחו חלונות או השתמשו במאוורר בכדי ליצור זרימת אוויר טובה יותר בחדר ולהאיץ את תהליך הייבוש של הספה.
  • הקפידו לא לחשוף את הספה לאור שמש ישיר על מנת להתייבש בכדי למנוע מהבד להתכווץ או לגרום לשינויי צבע.
  • אם הספה לחה מדי, לחצו בעדינות על הבד עם מגבת יבשה בכדי לספוג לחות עודפת.
  • לאחר שהכריות התייבשו סובבו ונערו אותן בכדי להחזיר לצורתן המקורית ולמנוע קמטים בבד.

תחזוקה שוטפת

תחזוקה יומית: נערו וסובבו את הכריות מדי יום בכדי לוודא שהן ישמרו על צורתן. השתמשו במברשת רכה בכדי להסיר פירורים ואבק. אם יש לכם חיות מחמד, השתמשו ברולר דבק על מנת לתפוס פרווה ולכלוך.

תחזוקה שבועית: שאבו את הספה פעם בשבוע עם מחבר מותאם בכדי למנוע הצטברות לכלוך והיטמעות בבד. הקפידו בעיקר על פינות וחרכים בהם הלכלוך נוטה להצטבר לאורך זמן.

צעדים מונעים

דוחה כתמים: רססו ספריי מגן בדים ייעודי שמתאים לספה שלכם בכדי להגן על הספה מכתמים. רססו בתדירות המומלצת על פי הוראות היצרן.
כיסוי ספה: שקלו להשתמש בכיסויים לספה שאפשר לכבס בקלות בכדי להגן על הבד של הספה מכתמים ונוזלים.
שמיכות וכרבוליות: יכולות לא רק להוסיף סטייל ותחושה ייחודית לחדר אלא גם לתפוס לכלוך ולמנוע כתמים על בד הספה.

שאלות ותשובות

כל כמה זמן לנקות ספת בד?

מומלץ לשאוב אבק מספת בד אחת לשבוע ולבצע ניקיון יסודי כל חצי שנה. בכתמים מומלץ לטפל במהירות האפשרית בכדי להקל על הסרתם ולמנוע מהם להיטמע בבד.

יש דרכים טבעיות לנקות ספת בד ללא חומרי ניקיון מסחריים?

כן, במקרים רבים אבקת סודה, חומץ וסבון כלים עדין הם אלטרנטיבות יעילות לחומרי ניקיון מסחריים לספות.

מה לעשות אם לספה יש ריח מעופש?

פזרו אבקת סודה לשתייה, הניחו לה לספוג את הריחות במשך חצי ושאבו היטב עם שואב אבק. אם הריח ממשיך ייתכן ותצטרכו ניקוי עמוק או עזרה מקצועית.

איך אני יודע אם ספת הבד עמידה לניקיון עם מים?

חפשו על תווית הספה סימן W או S-W או חפשו באתר היצרן. במקרה הצורך, התייעצו עם איש מקצוע.

אהבתם את המדריך? יש לכם טיפים לניקיון משלכם? שתפו אותם בתגובות למטה. התובנה שלכם יכולה להיות טיפ הזהב שמישהו בדיוק מחפש.
שתפו חברים ומשפחה

טיפ נוסף בשבילך

ניקוי סיליקון אפייה

לעוגיות טעימות יותר: איך לנקות משטח סיליקון לאפייה

שתפו טיפים בתגובות!

guest
1 תגובה
Inline Feedbacks
פתח את כל התגובות
אליהו
אורח/ת
אליהו
לפני 7 חודשים

לפזר אבקת סודה לשתייה במצב יבש או לערבב אם מים

המדריכים של ניקיתי

עקבו אחרי ניקיתי לטיפים מושלמים
אחריות המשתמש/ת
המידע המסופק במדריכים ובתכנים של ניקיתי הוא למטרות ידע כללי בלבד והוא אינו בגדר המלצה. כל שימוש בו הוא על אחריות המשתמש/ת בלבד. אנא קראו את תנאי השימוש המלאים והקפידו לפעול בשיקול דעת בכדי להימנע מגרימת נזק לכם ולרכוש.
כללי זהירות
1. השתמשו תמיד בציוד מגן. לרבות כפפות ומשקפי מגן בשימוש בכימיקלים.
2. בשימוש בחומרים (גם טבעיים) בדקו קודם יעילות על שטח קטן ונסתר.
3. הפעילו שיקול דעת ואמתו מידע במקורות נוספים.